xaos_gamma_czyli_polska_szkola_kryptologii

Żeby produkować telefony komórkowe, wcale nie trzeba być Finem lub Koreańczykiem. Okazuje się, że z interesującą propozycją może wyjść także polska firma. Rzecz tym ciekawsza, że nie chodzi o „zwykłą” komórkę, ale o telefon szyfrujący. Xaos Gamma – tak nazywa się urządzenie, które na MWC 2009 w Barcelonie zaprezentowała w ubiegłym tygodniu warszawska spółka TechLab 2000.

Główną zaletą urządzenia jest połączenie bardzo wysokiego standardu bezpieczeństwa z funkcjonalnością i wygodą korzystania z „normalnych” opcji telefonu. Telefon przeznaczony jest do pracy w sieciach GSM i w roamingu. Umożliwia m.in. realizację szyfrowanych połączeń głosowych, szyfrowany transfer danych oraz wysyłanie szyfrowanych wiadomości tekstowych.

Wszystkie funkcje kryptograficzne zostały wkomponowane w standardowe obszary działania telefonu, dzięki czemu korzystanie z Xaos Gamma zgodnie z jego przeznaczeniem jest łatwe i w żaden sposób nie obniża komfortu obsługi telefonu. To kluczowa kwestia w tego typu urządzeniach adresowanych do szerokiego grona odbiorców – żeby właściwie posługiwać się telefonem produkowanym przez TechLab2000, nie potrzeba specjalistycznego przygotowania ani wiedzy z zakresu podwyższonych standardów bezpieczeństwa. Wszystko odbywa się intuicyjnie i sterowane jest za pomocą interfejsu przyjaznego użytkownikowi.

Aparat nawiązuje połączenia szyfrowe w ok. 1,5 sek., natomiast stałe opóźnienie głosu w trakcie realizowania szyfrowanej rozmowy wynosi 450 ms. Zachowana zostaje też jakość połączenia (algorytm kompresji ARM). Wszelkie dane i informacje użytkownika (w tym historia połączeń itp.) przechowywane są w sposób zabezpieczony. Dotyczy to również kontaktów zapisanych w książce adresowej o bardzo dużej pojemności (do 5000 numerów).

Więcej na temat parametrów technicznych urządzenia w karcie produktu (wersja PDF) i/lub na stronie producenta (HTML).

Xaos Gamma to produkt w pełni polski – nie tylko zaprojektowany przez krajowych inżynierów i designerów, ale również wytwarzany w Polsce. Jak widać polska szkoła kryptologii spod znaku Biura Szyfrów, którego pracownicy złamali w latach 30. XX wieku kod Enigmy (maszyna szyfrująca wykorzystywana przez niemieckie wojsko), ma się całkiem nieźle.

Telefon dostępny będzie niebawem w ofercie sieci Orange.


TechLab 2000 jest biurem projektowym i producentem urządzeń elektronicznych. Firma specjalizuje się w tworzeniu nowatorskich rozwiązań w dziedzinie ochrony informacji ze szczególnym uwzględnieniem telekomunikacji i teleinformatyki. Założona została w 1993 roku przez grupę inżynierów – byłych pracowników polskich instytucji naukowych. W swojej ofercie ma jeszcze jeden szyfrujący telefon GSM – Krypton. Ze względu na bardzo wysoki poziom zabezpieczeń jest on przeznaczony na potrzeby służb i administracji państwowej.

Źródło: http://www.tl2000.com.pl/

Dziel się artykułem!

  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus