wulkan_pomyslow

To niby tylko jeszcze jeden konkurs jakich wiele, obliczony na drenowanie umysłów i pomysłów młodych zdolnych projektantów przez ohydnie duży koncern, ale jednak warto mu się przyjrzeć. Fujitsu ogłosiło w tym tygodniu zwycięzców organizowanej przez siebie Mobile Phone Design Award 2009. Nagrodzone projekty – które pokazane zostały podczas odbywających się właśnie w Tokio targów elektroniki użytkowej CEATEC 2009 – są naprawdę oryginalne i świeże.

Na konkurs ogłoszony przez Fujitsu Limited i Fujitsu Design Limited w maju tego roku przysłano prawie 2000 zgłoszeń. Jury, w którym zasiedli m.in. Kazuya Shimokawa, redaktor naczelny „Nikkei Design Magazine”, oraz Katsumi Asaba, szef Japońskiego Stowarzyszenia Designu. Oto, co im się spodobało najbardziej.


Nagroda główna: Jin-gwon GO za projekt zatytułowany Gesture.

wulkan_pomyslow_gesture

Telefon z interfejsem graficznym umożliwiającym pełną komunikację użytkownika z urządzeniem za pomocą gestów (telefon „odczytuje” ułożenia dłoni i automatycznie wywołuje odpowiednie funkcje, uprzedzając polecenia).Zwycięzca w kategorii „Praktyczne”: YAN za projekt „mydło.”.

wulkan_pomyslow_soap

Czy rzeczywiście „praktyczne”? Ten wodoodporny aparat ma być „pomocą naukową” w dziecięcym treningu czystości. Gdy dziecko wraca do domu, telefon „domaga” się, by go umyć. Rzecz jasna tak naprawdę sam tego nie potrzebuje, ale robi to „w imieniu” brudnych, lecz milczących rąk. Dziwne, ale jeśli ma się sprawdzać – ok.Zwycięzca w kategorii „Marzenie”: Hanna Sahlen / Sachiko Munakata za projekt FOLD-A-PHONE.

wulkan_pomyslow_fold

Po prostu pomysłowe i ładne – maksymalnie cienki telefon, naśladujący swoim wyglądem kartkę papieru złożoną w harmonijkę.Nagroda specjalna jury: Izumi Tanaka za „Adjustick”.

wulkan_pomyslow_adjustick

Prawdziwy kosmos – urządzenie o rozmiarach ołówka albo flamastra, które w „normalnym trybie” wyświetla jedynie minimum informacji niezbędnych do nawigacji, ale potrafi również – za sprawą wyświetlanych przez projektory wirtualnej klawiatury i wirtualnego ekranu – zamienić się w coś w rodzaju netbooka. Masakra.Nagroda specjalna jury: Kwak yeon za projekt „Amoeba Phone”.

wulkan_pomyslow_amobea

Jak sama nazwa wskazuje, telefon posiada amorficzny kształt, ale rzecz jasna to nie to decyduje o jego niezwykłym charakterze. Cała powierzchnia urządzenia to jeden wielki czujnik sensoryczny, wnętrze zaś wypełnione jest reagującą na dotyk cieczą, która w zależności od sytuacji układa się w formę właściwą takiej czy innej funkcjonalności.


Zainteresowanych pozostałymi wyróżnionymi w Fujitsu Mobile Phone Design Award 2009 projektami odsyłamy na stronę producenta, a na deser jeszcze kilka zdjęć nagrodzonych „telefonów przyszłości”.

wulkan_pomyslow_kolaz

Źródło: http://www.fujitsu.com/

Dziel się artykułem!

  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus