telefon_dla_niewidomych

Co to za problem – odebrać smsa, zobaczyć czy ktoś nie dzwonił, kiedy było się w łazience itd.? Gdy jest się w pełni sprawnym i zdrowym – żaden. Ale spytajcie niewidomych. Bariera nie do pokonania? Na razie wciąż jeszcze tak, ale, jak informuje brytyjski serwis cellular-news, Amerykańska Federacja Niewidomych porozumiała się właśnie z koncernem Motorola w sprawie promocji rozwoju technologii umożliwiających niewidomym korzystanie z komórek.

Według planów i ustaleń amerykański koncern ma w przyszłości dostarczać na rynek modele telefonów, które podstawowe informacje – takie jak aktualna data, godzina, poziom naładowania baterii, dostępność sieci, identyfikacja połączeń przychodzących, dane o odebranych i nieodebranych połączeniach itp. – będą podawały użytkownikowi nie za pomocą interfejsu graficznego i wyświetlaniu ich na ekranie, ale poprzez komunikaty głosowe. W analogiczny sposób – za pomocą wypowiadania komend – użytkownicy będą mogli zmienić ustawienia czy wybrać określone opcje.

Przedstawiciele Motoroli zapewnili, że będą w stanie wyprodukować i dostarczyć telefon przystosowany dla niewidomych użytkowników już w roku 2010.

Tak zawarcie porozumienia komentuje cytowany przez serwis cellular-news przewodniczący Federacji, dr Marc Maurer: „W czasach, w których efektywność i sukces w ogromnym stopniu zależą od dostępu do technologii mobilnych takich jak telefonia komórkowa, jest sprawą zasadniczą, by osoby niewidome [tak naprawdę powiedział "niewidomi Amerykanie", ale nie ma powodów, żeby promować obskurny amerykanocentryzm, niezależnie od tego, że rzecz dotyczy niepełnosprawnych - TS] miały równy dostęp do telefonów komórkowych, dzięki zastosowaniu w nich rozwiązań nie wymagających interfejsu graficznego”.

Źródło: http://www.cellular-news.com/

Dziel się artykułem!

  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus