tansze_wakacje

Wszystko wskazuje na to, że przed nami pierwszy w tym roku naprawdę ciepły, wiosenny weekend. Będziemy więc mieli namiastkę wakacji – znakomita okazja, by zacząć wreszcie myśleć o tych prawdziwych. Planując bliższe i dalsze podróże możemy sobie w tym roku pozwolić na nieco szaleństwa, bowiem dzięki zapowiedzianej właśnie przez Parlament Europejski obniżce cen roamingu, po urlopie w naszych portfelach powinno zostać kilka złotych więcej niż zwykle.

Ta dobra nowina znalazła się w oficjalnej informacji Parlamentu Europejskiego, zatem – pomimo że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły – przynajmniej źródło jest dość pewne i nie należy się spodziewać niespodzianek. W komunikacie czytamy m.in., że posłowie z Komisji Przemysłu uzgodnili szereg rozwiązań, które powinny obniżyć koszty korzystania z telefonu komórkowego za granicą.

Od lata 2009 roku maksymalna opłata za połączenia z telefonu komórkowego podczas pobytu za granicą spadnie z 0,46 do 0,43 euro za minutę. Ponadto, podróżni z innych krajów UE powinni zapłacić nie więcej niż 0,11 euro za wysłanie SMS (obecna średnia unijna wynosi 0,29 euro). Dodatkowo, od 1 lipca 2010 roku, operatorom nie będzie wolno pobierać opłat za odbiór poczty głosowej za granicą.


Ustalone stawki to ceny maksymalne. Operatorzy wciąż mogą konkurować między sobą, oferując niższe ceny. Oto, jak kształtują się odpowiednie pułapy:

Od 1 lipca 2009: maksymalnie 0,43 euro za minutę (bez VAT) za połączenia wychodzące i maksymalnie 0,19 euro za minutę (bez VAT) za przychodzące połączenia roamingowe.

Od 1 lipca 2010: maksymalnie 0,39 euro za minutę (bez VAT) za połączenia wychodzące i maksymalnie 0,15 euro za minutę (bez VAT) za przychodzące połączenia roamingowe.

Od 1 lipca 2011: maksymalnie 0,35 euro za minutę (bez VAT) za połączenia wychodzące i maksymalnie 0,11 euro za minutę (bez VAT) za przychodzące połączenia roamingowe.

Od 1 lipca 2009 podróżni powinni zapłacić nie więcej niż 0,11 euro (bez VAT) za wysłanie wiadomości tekstowej.


Komisja Przemysłu PE zajmowała się również kwestię przejrzystości reguł dotyczących łączenia się z internetem  i pobierania danych przez telefony komórkowe podczas pobytu za granicą. Członkowie uzgodnili z Radą i z Komisją Europejską, że pułapy cenowe powinny zostać ustalone dla danych usług (takich jak pobieranie i wysyłanie wiadomości e-mail z telefonów komórkowych), jak następuje:

• Od 1 lipca 2009: maksymalnie 1,00 euro za megabajt (bez VAT).

• Od 1 lipca 2010: maksymalnie 0,80 euro za megabajt (bez VAT).

• Od 1 lipca 2011: maksymalnie 0,50 euro za megabajt (bez VAT).


Pozostaje mieć nadzieje i mimo wszystko wierzyć, że to nie tylko puste obietnice spreparowane na potrzeby zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego (odbędą się w czerwcu 2009 roku, a więc jeszcze przed wprowadzeniem planowanych zmian). Jeśli natomiast okaże się, że to tylko „kiełbasa wyborcza”, to cóż – zapamiętamy i rozliczymy. Co do eurocenta „zdartego” z nas w ramach roamingu.

Źródło: http://www.europarl.europa.eu/

Dziel się artykułem!

  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus