satelitarny_przegub

Od czasów, gdy hitem był elektroniczny „zegarek z kalkulatorkiem”, trochę się zmieniło. No cóż, wtedy „satelitarne” były tylko anteny, które swoim rozmiarem potrafiły skutecznie doprowadzić do zaćmienia słońca, przynajmniej w pokoju z balkonem. Teraz odbiorniki są bardziej subtelne. Pisaliśmy już tu o telefonach zaprojektowanych tak, by można je nosić na ręce jak zegarek, dziś kolej na urządzenie pomyślane odwrotnie: Laipac S-911 BL to po pierwsze zegarek, po drugie lokalizator GPS, na końcu zaś dopiero – ale jednak – telefon GSM.

Producentem „lokalizatora osobistego wykonanego w formie zegarka na przegub ręki” (ten zgrabny opis pochodzi z materiałów prasowych Locatelo.com) S-911 Bracelet Locator jest firma Laipac Technology Inc. Urządzenie ma wbudowany zarówno GPS (przygotowany do pracy w trybie A-GPS), jak i czterozakresowy moduł GSM/GPRS (zakresy 850/900/1800/1900 MHz).

Jakie są jego najważniejsze cechy?

Zapewnia możliwość automatycznego raportowania aktualnej pozycji użytkownika, a dzięki zastosowanemu niewielkiemu wyświetlaczowi umożliwia mu również sprawdzenie aktualnej daty, czasu, pozycji, prędkości oraz kursu, według którego się przemieszcza. Pozwala też na nawiązywanie i odbieranie połączeń głosowych. Umieszczona na przednim panelu klawiatura daje natomiast dostęp do menu lokalizatora. Oprócz tego po lewej stronie wyświetlacza umieszczony został przycisk SOS, umożliwiający natychmiastowe wezwanie pomocy.

Automatyczne raportowanie pozycji odbywa się w oparciu o ustalony przez użytkownika interwał czasowy lub odległościowy. Jeśli w trakcie raportowania urządzenie nie będzie w stanie nawiązać połączenia z siecią GSM, dane podróży zapisywane są automatycznie do jego pamięci, a następnie automatycznie przesyłane do serwera po ponownym nawiązaniu łączności.

Oprócz tego, lokalizator umożliwia również uruchomienie sprzętowego geo-fence, który pracuje lokalnie w urządzeniu informując użytkownika o przekroczeniu wybranego obszaru. S-911 BL może również pracować jako rejestrator danych podróży – w jego pamięci zapisać można automatycznie do 15000 punktów.

Urządzenie posiada listę kontaktów (do 10 wpisów), dzięki której możliwe jest nawiązanie połączenia głosowego. Możliwy jest również odbiór przychodzących połączeń głosowych. Rozmowę prowadzić można z wykorzystaniem wbudowanego mikrofonu oraz głośnika. Dodatkowo możliwe jest przesyłanie predefiniowanych wiadomości SMS (ich treść ustala się w konfiguracji urządzenia) do numerów telefonów zapisanych na liście kontaktów.


Specyfikacja (według informacji dystrybutora):

– czterozakresowy moduł GSM/GPRS 850/900/1800/1900 MHz
– 20 kanałowy moduł GPS (przygotowany do pracy w trybie AGPS) z obsługą
WAAS/EGNOS/MSAS
– czułość modułu GPS -160 dBm
– maksymalna wysokość pracy GPS – 18000 m
– maksymalna prędkość pracy GPS – 515 m/s
– dokładność pomiaru czasu 1 µs
– dokładność pomiaru prędkości – 0,1 m/s
– wodoszczelna i wstrząsoodporna obudowa
– wbudowany mikrofon i głośnik dla potrzeb połączeń głosowych
– wbudowany akumulator litowo-jonowy o pojemności 1300 mAh
– czas pracy urządzenia bez ładowania baterii do 48 godzin.
– wymiary 5.0 x 4.4 x 1.5 cm (obudowa bez paska)
– zakres temperatur pracy: -25° do 65 °C


Skrzyżowanie lokalizatora z telefonem będzie można kupić w Polsce za pośrednictwem Locatelo.com – serwisu społecznościowego, który umożliwia użytkownikom ustalenie ich dokładnej pozycji geograficznej na mapie oraz udostępnianie tej informacji wybranym osobom również korzystającym z tej usługi. W sklepie internetowym będącym częścią portalu S-911 jeszcze nie ma, ale serwis Telepolis.pl dowiedział się, że jego cena wyniesie ok. 2 tys. zł. Można też kontaktować się bezpośrednio z producentem.

Źródło: http://www.locatelo.com/, http://www.laipac.com/

Dziel się artykułem!

  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus