_46105622_dynamo

Potrzeba matką wynalazku…Dwaj studenci z Kenii zaprojektowali ładowarkę do komórek, która wykorzystuje prąd generowany podczas jazdy rowerem przez zwykłe dynamo rowerowe.

Jeremiah Murimi i Pascal Katana – młodzi elektrotechnicy, twierdzą, że skonstruowali rowerową ładowarkę po to, żeby pomóc Kenijczykom mieszkającym na wsi. „Obydwaj pochodzimy z wiosek, dlatego problemy tych ludzi nie są nam obce”- tłumaczą studenci.

W Kenii, gdzie dostęp do elektryczności jest dużym problemem, ludzie muszą przejeżdżać długie dystanse do sklepów, żeby tam naładować swój telefon, najczęściej z akumulatora samochodowego lub kolektorów słonecznych.

Czego dokładnie potrzebowali Kenijczycy, żeby stworzyć swój projekt?

Podstawą konstrukcji jest oczywiście rowerowe dynamo, które dołączone do tylnego koła służy do zasilania świateł. Ponadto konstruktorzy wykorzystali w swej pracy części wyjęte ze starego telewizora oraz radia. Pascal Katana twierdzi, że godzina intensywnego pedałowania odpowiada godzinie ładowania akumulatora z elektrycznego gniazdka.

Pracownicy kampusu uniwersyteckiego, którzy testowali nowe rozwiązanie chwalą sobie zalety pomysłu studentów. Trudno nie przyznać im racji, gdyż raz kupiona ładowarka rowerowa pozwala na wielokrotne ładowanie telefonu bez żadnych dodatkowych kosztów. Poza tym urządzenie jest bardzo wygodne. Mały rozmiar umożliwia schowanie go do kieszeni razem z telefonem podczas jazdy na rowerze.

Podobne wynalazki ładowarek ekologicznych są już dostępne w wielu innych krajach – choćby opisywana wcześniej na naszym blogu ładowarka kempingowa – lecz nie w Kenii.

Dwaj studenci Uniwersytetu w Nairobi już zaczęli sprzedawać nową ładowarkę, cena wynosi 4.50 USD za sztukę.

Istnieją spore szanse na to, że rowerowa ładowarka trafi do masowej produkcji. Wszystko z powodu zainteresowania jakie wzbudziła na wydziale Nauki i Technologii Narodowego Uniwersytetu Kenii. Trzymamy kciuki za sukces młodych konstruktorów!

Źródło: http://news.bbc.co.uk/

Dziel się artykułem!

  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus