Główny operator komórkowy w Japonii NTT Docomo będzie oferował unikalną w skali światowej usługę tłumaczenia symultanicznego podczas rozmowy przez telefon. Japończyk będzie mógł rozmawiać po japońsku przez swój smartfon/tablet a aplikacja będzie symultanicznie zamieniać wypowiadane przez niego słowa i zdania na język angielski, chiński lub koreański. Do używania tejże usługi potrzebny będzie smartfon lub tablet z systemem Android i co ciekawsze ta usługa ma być całkiem za darmo.

Jak poinformowała rzeczniczka japońskiego operatora opóźnienie między oryginalnym głosem a tłumaczeniem ma być mniejsze niż jedna sekunda, ale przyznała póki co szczerze, że jakoś samego tłumaczenia nie jest jeszcze doskonała. Wprawdzie do zrozumienia rozmówcy wystarczy, ale raczej ciężko będzie nie odróżnić automatycznego tłumacza od prawdziwego rozmówcy.

Właściciel aplikacji do tłumaczenia będzie mógł zadzwonić również na telefony stacjonarne a sama aplikacja może również tłumaczyć tekst mówiony na tekst pisany i to w większej ilości języków niż póki co tłumaczenie dźwiękowe. Jak poinformował operator NTT Docomo – smartfony i tablety wyposażone w takie aplikacje wejdą do sprzedaży 1 listopada.

Dziel się artykułem!

  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus