motorola_nadaje_z_ksiezyca

W tym tygodniu minęła 40. rocznica lądowania człowieka na Księżycu (albo doskonałej inscenizacji na ten temat, ale nie będziemy tu tego rozstrzygać). Oczywiście nie myśleliście, że producenci telefonów komórkowych zmarnuję tę okazję do promowania swoich produktów? I bardzo słusznie. Najciekawiej wypada Motorola, tym bardziej, że autentycznie ma się czym pochwalić apropos „małego kroku człowieka” itd.

Mówiąc krótko a dobitnie, i chyba nie na wyrost, to dzięki amerykańskiej firmie wydarzenie z 21 lipca 1969 roku urosło do rangi jednego z najważniejszych w dziejach ludzkości. Pewnie, samo w sobie było niesamowite i nadzwyczajne, ale to za sprawą Motoroli spacer Neila Armstronga i „Buzza” Aldrina (trzeci uczestnik lotu, Mike Collins, został pilnować rakiety) oglądało „na żywo” pół miliarda ludzi, bo to ona wyposażyła Apollo 11 w S-band – urządzenie nadawczo-odbiorcze, za pomocą którego zrealizowano transmisję z lądowania.

Motorola uczestniczyła zresztą we wszystkich etapach programu kosmicznego Apollo opracowując dla NASA najrozmaitsze urządzenia komunikacyjne, m.in. antenę, którą wbudowano w kombinezony astronautów, dzięki czemu zarejestrowane zostały wszystkie wypowiedziane przez nich na Księżycu słowa (dla maniaków statystyki: 31 270).

Jakby na to nie spojrzeć – szacunek. Mówimy o roku 1969. Słowo „komórka” słusznie kojarzy się wówczas ludziom wyłącznie ze składem rupieci, tymczasem Armstrong z Aldrinem (pamiętamy też o Collinsie) dzwonią do prezydenta Nixona z Księżyca. Ok, podobno czasem tracą zasięg i mają opóźnienia, ale przy prawie 50 tys. km odległości, możemy chyba przymknąć oko na takie niedogodności.

Z okazji rocznicy i dla podkreślenia swojej roli w historycznym wydarzeniu, Motorola przygotowała specjalny model telefonu – Aura Celestial. Raczej głównie „bajer” (materiały wideo z lądowania na Księżycu, gadżety NASA itp.), ale kto się skusi (sprzedaż tylko do końca 2009 roku), będzie się mógł pochwalić, że używa takiej samej komórki jak Neil Armstrong, bo to jemu Motorola przekazała pierwszy egzemplarz. Sympatycznie.

Źródło: http://motorola.com/

Dziel się artykułem!

  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus