mobilny_internet_rownie_dobry_co_stale_lacze3

Komfort korzystania z internetu przez sieć GSM/UMTS w niczym nie ustępuje jakości połączenia przez tradycyjne, „sztywne” łącze – wynika z ogłoszonego dziś raportu firmy Audytel S. A., która badania na ten temat przeprowadziła w grudniu 2008 roku w 22 miastach Polski.

Okazją do przedstawienia wniosków zawartych w opracowaniu  zatytułowanym „Rewolucja mobilnego Internetu” była konferencja pod taką samą nazwą, zorganizowana w dziś w Warszawie przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji (PIIiT).

Wydarzenie całkiem ciekawe, również z tego względu, że stanowiło okazję do powalczenia z wciąż pokutującym mitem, że mobilny internet to rozwiązanie co najwyżej awaryjne, a i tak nic nie zastąpi porządnego łącza stałego. Być może tak jest, ale na raport Audytela naprawdę warto przynajmniej rzucić okiem. Dostępny na stronie PIIiT:

Część I
Część II


Całość jest dość obszerna (łącznie 80 stron), dlatego dla mniej wytrwałych kilka kawałków z informacji prasowej opublikowanej po konferencji i najważniejsze wnioski raportu w skrócie:

* Po pierwsze: z czterech największych operatorów działających na polskim rynku najlepsze usługi mobilnego dostępu do internetu oferuje Plus (Polkomtel). Na drugim miejscu – z niewielką stratą – jest Orange (PTK Centertel), natomiast Era (PTC) i Play (P4) ciągną tyły bardzo wyraźnie. Jak podkreślono w raporcie, usługi Polkomtela cechowały się największą stabilnością pracy oraz maksymalnymi zanotowanymi osiągami prędkości pobierania przekraczającymi 5,5Mbit/s.

mobilny_internet_rownie_dobry_co_stale_lacze-liczba_pkt

* Po drugie: średnia zmierzona prędkość pobierania danych dla wszystkich operatorów wyniosła nieco ponad 700 kbit/s. Pierwsze miejsce zajął Polkomtel (822 kbit/s) przed PTK Centertel (803 kbit/s); poniżej średniej mierzonej dla wszystkich operatorów znalazły się PTC (645 kbit/s) i P4 (553 kbit/s).

mobilny_internet_rownie_dobry_co_stale_lacze-predkosc_pobierania

* Po trzecie: w przypadku średniej zmierzonej prędkości wysyłania danych liderem okazał się P4 (251 kbit/s). Za nim uplasowali się: PTK Centertel (230 kbit/s), PTC (207 kbit/s) i, na ostatniej pozycji, Polkomtel (165 kbit/s).

mobilny_internet_rownie_dobry_co_stale_lacze-predkosc_wysylania

Co jeszcze?

Na potrzeby badań przeprowadzono przeszło 2,5 tys. pomiarów w 107 lokalizacjach, w 4 sieciach GSM/UMTS (P4, Polkomtel, PTC, PTK Centertel).

„Główną wartością badania było zmierzenie, jaki jest stan usług mobilnego Internetu dla końcowego użytkownika. Badano nie tyle rozmieszczenie masztów czy parametry infrastruktury, ale mierzono rzeczywiste wartości połączeń w typowych lokalizacjach. Za punkt przełomowy dla rozwoju mobilnego Internetu, można uznać stwierdzenie autorów raportu, że usługi mobilne są wystarczające do korzystania z serwisów multimedialnych typu YouTube. To rzeczywiście rewolucja mobilnego Internetu” – powiedział Krzysztof Król, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Autorzy opracowania porównali poszczególne kategorie także ze względu na wielkość miast, w których prowadzono badania. Najlepszą  średnią prędkość przesyłania danych w miastach do 50 tys. mieszkańców odnotował PTK Centertel (729 kbit/s), ale w większych miastach wygrywa Polkomtel (766 kbit/s w miastach 50-250 tys. mieszk., 898 kbit/s w miastach zamieszkiwanych przez ponad 250 tys. osób). Z kolei najlepszą  średnią prędkością pobierania danych na zewnątrz pomieszczeń może pochwalić się PTK Centertel (792 kbit/s), a wewnątrz – Polkomtel (890 kbit/s).

W opracowaniu znalazło się zestawienie 20 badanych miejsc w Polsce, gdzie odnotowano największe szybkości pobierania danych – z nich 18 przypada na Warszawę. Pierwsza ósemka to miejsca, gdzie najszybszy okazał się Polkomtel, m.in. gmach główny Politechniki Warszawskiej (2 lokalizacje, ze średnią prędkością 5 644 i 5 580 kbit/s) i biurowiec przy ul. Wspólnej (3 790 kbit/s).

We wnioskach z przeprowadzonych badań znalazło się stwierdzenie,  że codzienne korzystanie z mobilnego Internetu właściwie nie wykazuje różnic z dostępem stacjonarnym. „Strony WWW oraz pliki multimedialne pobierają się w zasadzie równie szybko, niekiedy tylko można odczuć nieco większe opóźniania przy przeglądaniu skomplikowanych stron WWW. Omawianych opóźnień nie odczuwa się natomiast znaczącym stopniu w aplikacjach VoIP typu Skype” – czytamy w raporcie.

Źródło: Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

Dziel się artykułem!

  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus