lapt-okia

Na naszym blogu poświeconym telefonii komórkowej z oczywistych względów nie pisaliśmy dotąd o laptopach, ale też dotąd laptopów nie produkowała Nokia. Ale czym byłby świat, gdyby się nie zmieniał. Finowie uderzyli z zaskoczenia, więc musimy zareagować. Przynajmniej na oficjalny komunikat producenta. Bo co to znaczy, że „Nokia Booklet 3G wnosi całodzienną mobilność do świata komputerów osobistych”?

Szczegółów dowiemy się dopiero na początku września podczas dorocznego kongresu Nokia World, który odbędzie się w Stuttgarcie, już teraz jednak zaprezentowano pierwsze zdjęcia i podano wstępną specyfikację przenośnego komputera Nokii. 10-calowy (przekątna szklanego ekranu) Booklet 3G będzie wyposażony w procesor Intel Atom ukryty w lekkiej aluminiowej obudowie (całość ma ważyć tylko 1,25 kg). Bateria ma ponoć trzymać do 12 godzin, a łączność z siecią zapewnią moduły 3G/HSPA oraz WiFi. Faktycznie – pełna mobilność.

Pozostałe atrakcje to gniazdo wyjściowe HDMI do sygnału wideo o jakości HD, przednia kamera do połączeń wideo, wbudowana łączność Bluetooth, czytnik kart pamięci SD, dwa porty USB i gniazdo słuchawkowe. Ponadto odbiornik GPS i wbudowana aplikacja Ovi Maps, a do tego szereg innych rozwiązań wiążących użytkownika z innymi produktami i usługami Nokii. Czyli jednak bez zaskoczeń? Ano niezupełnie.

Otóż Booklet 3G wbrew pozorom nie będzie „stał” na żadnym ze znanych z fińskich smartfonów systemów operacyjnych (a więc Symbian i Maemo), ale na Windowsach. Czyli Microsoft i Nokia wreszcie razem w służbie oligopolu. Zdziwieni? A nas dziwi, że wciąż ktoś jeszcze wierzy w konkurencję między największymi potentatami. Tym bardziej, że firma z Redmond zapowiedziała właśnie opracowanie wersji Office’a przeznaczonej na telefony Nokii.

Źródło: http://www.nokia.pl/

Dziel się artykułem!

  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus