koniec_jezyka

..za przewodnika? Nokia stara się robić wszystko, żeby to powiedzenie odeszło w niepamięć. Zaprezentowana wczoraj najnowsza wersja aplikacji Ovi Maps oferuje tak imponujący zestaw narzędzi ułatwiających nawigację i orientację w terenie, że dla kogoś, kto lubi mapy, bezpieczniej będzie się do niego nie zbliżać. Z wrażenia może zwariować.

Prezentacja Ovi Maps oraz Ovi Maps Player API odbyła się wczoraj w San Jose, w Kalifornii (informacja o miejscu jest oczywiście zbędna, ale mówimy o mapach, więc bądźmy precyzyjni). Przedstawione oprogramowanie to kolejny krok w kierunku zastępowania map 2D obrazami wektorowymi. Jak czytamy w komunikacie prasowym Nokii, „usługa ta [Ovi Maps] umożliwia wyjątkowe, dynamiczne i dostosowane do osobistych potrzeb dodawanie i synchronizowanie osobistych treści związanych z położeniem geograficznym i udostępnianie ich pomiędzy urządzeniem mobilnym a internetem”. Mniej więcej.

Z kolei wprowadzenie Ovi Maps Player API można chyba odczytywać jako stworzenie poważnej konkurencji dla pakietów mapowych Google. Przeglądarkę map Nokii będzie bowiem można zainstalować na dowolnej witrynie internetowej, co pozwoli jej użytkownikom na korzystanie z zasobów kontekstowych fińskiej korporacji. Przedsięwzięcie ma szanse powodzenia, bowiem zaangażowali się w nie tak poważni gracze jak Lonely Planet, Michelin oraz Wcities.

Ale to nie koniec. Jak czytamy w komunikacie, „podczas korzystania z Ovi Maps przez Internet można także wyszukiwać adresy i ciekawe lub potrzebne miejsca, znajdować je i zapisywać w zakładce Ulubione, a także grupować w Kolekcje. Można również sprawdzić pogodę i wstępnie zaplanować trasę spaceru lub jazdy samochodem, a następnie ją zapisać. Ponadto miejsca, kolekcje i trasy można synchronizować przez sieć komórkową pomiędzy Ovi Maps w kompatybilnym urządzeniu mobilnym, a Ovi Maps w Internecie”.

A na deser konkurs dla programistów: Calling All Innovators w kategorii „Apps on Maps”. Uczestnicy mogą w nim zgłaszać pomysły na usługi i zawartość w aplikacji Maps. Oprócz nagród pieniężnych finaliści będą mogli bezpośrednio współpracować z firmą Nokia nad urzeczywistnieniem swoich pomysłów oraz dostosowaniem narzędzi programistycznych, a także dystrybuować swoje aplikacje za pośrednictwem Ovi Sklepu. Więcej informacji: http://www.callingallinnovators.com/apps_on_maps.aspx

Źródło: http://www.nokia.pl/

Dziel się artykułem!

  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus