modu

W powszechnym przekonaniu duże jest lepsze, jednak patrząc z perspektywy telefonów komórkowych – nie musi to być prawda. Zapewne większość z was pamięta komórki, które trudno było zmieścić w kieszeni lub też którymi można było zrobić krzywdę człowiekowi, podając ją nieumiejętnie (czytaj: rzucając). Na szczęście rozwój technologiczny w ostatnich latach pozwolił na tworzenie coraz mniejszych telefonów. Postanowiliśmy więc dokładniej przyjrzeć się komórkowym „miniaturkom” i przedstawić Wam najciekawsze z nich.

Naszym faworytem jest Modu Mobile – telefon wielkości karty kredytowej. Został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa jako najlżejszy telefon świata. Pomimo tego, że waży zaledwie 40 g, a jego dokładne wymiary to: 72 x 37 x 7.8 mm, to jednak można korzystać z niego jak ze zwykłej komórki.

Kolejną miniaturką komórki jest Haier Elegance, który, przed pojawieniem się na rynku Modu Mobile, dzierżył miano najmniejszego telefonu na świecie. Niewiele większy od szminki do ust, mieści w sobie wszystko to, co posiada pełnowymiarowa komórka. Jego waga to zaledwie 64 g, zaś pozostałe wymiary to 91 x 35 x 18 mm.

Haier Elegance

Haier Elegance

Nieco większy od Haier Elegance jest NEC N930 – jego wymiary to 85 x 54 x 11 mm, a waga to tylko 72 g. Posiada w sobie wszystkie funkcje telefonu komórkowego, włącznie z grami i aparatem fotograficznym.

NEC N930

NEC N930

Xun Chi 138 – to telefon komórkowy, którego długość wynosi tylko 67 milimetrów, a waga 55 g. W 2006 roku został uznany za najmniejszy telefon świata. Co ciekawe, pomimo tak małych rozmiarów, telefon został wyposażony w aparat fotograficzny o rozdzielczości 1,3 miliona pikseli, obsługę GPRS, odtwarzacz MP3 i 138 MB pamięci wewnętrznej. Sprzęt nie posiada klawiatury – obsługa urządzenia jest prowadzona przez dotykowy wyświetlacz LCD.

xun chi 138

xun chi 138

Kolejne miniaturowe cacko reprezentuje niespotykane dotąd połączenie komórki i zegarka – Cellwatch M500 Watch Phone. Urządzenie to posiada kolorowy, dotykowy wyświetlacz OLED o wielkości 128×160 mm, 128 MB pamięci, bluetooth, MP3, a jego czas czuwania to aż 80 godzin.

Cellwatch m500

Cellwatch m500

Patrząc na takie maleństwa, widzimy, że to, co dawniej wydawało nam się nieprawdopodobne, dziś jest już osiągalne. Starsi fani komórek z pewnością pamiętają modele, których same baterie były znacznie większe od zaprezentowanych przez nas modeli. Zapewne w ich oku zakręciła się całkiem spora łezka.

Popatrzmy jednak w przyszłość i na to, co nas może czekać na rynku telefonów komórkowych. Wizje futurologów (miniaturowe komórki wszczepiane do ciała człowieka od razu po urodzeniu) nie brzmią dziś aż tak utopijnie jak jeszcze kilka lat temu. Pytanie o technologię przyszłości pozostaje ciągle otwarte, a jak dobrze wiemy, fantazja inżynierów nie zna granic. Warto więc czekać, żeby przekonać się, czym zaskoczą nas w najbliższych latach.

Źródła:
http://blog.dialaphone-blog.co.uk/blog/
http://www.cellphonebeat.com/
http://www.gizmag.com/
http://www.wired.com/

Dziel się artykułem!

  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus