Największy operatorzy komórkowi w Europie prowadzą rozmowy między sobą i rozważają stworzenie ogólnoeuropejskiej sieci telefonii komórkowej – jak podaje Financial Times. Cała dyskusja wspierana jest przez Komisję Europejską, w której interesie jest zjednoczenie rynków w ramach UE.

Pomysł na stworzenie paneuropejskiej sieci telefonii mobilnej wypłynął podczas spotkania unijnego komisarza do spraw konkurencji Joaquina Almunia z szefami największych operatorów komórkowych tj. Deutsche Telekom, France Telecom, Telecom Italia and Telefonica. Ta propozycja ze strony unijnego komisarza spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony szefów spółek telekomunikacyjnych, ale nie wiadomo jak zareagują regulatorzy usług telco w poszczególnych Państwach.

Przypadki jednoczenia się sieci telekomunikacyjnych nie są niczym nowym, ale fakt faktem – nie miały jeszcze miejsca na taką skalę. W 2009 roku operatorzy sieci T-Mobile i Orange zjednoczyli siły w Wielkiej Brytanii i stworzyli największego operatora komórkowego na wyspach – EE. Jednak ich przychody przestały rosnąć i przestają być rentowne. W dodatku każdego operatora czeka w niedalekiej przyszłości inwestycja w sieci LTE.

Dziel się artykułem!

  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus