gsma_world_mobile_congress_w_barcelonie

Dziś w Barcelonie rozpoczęła się jedna z najważniejszych na świecie cyklicznych imprez związanych z branżą komunikacji mobilnej: GSMA World Mobile Congress. Tegoroczny „komórkowy szczyt”, będący połączeniem klasycznych targów z kongresem profesjonalistów, potrwa do czwartku. Na inaugurację nie zabrakło mocnego uderzenia: Steve Ballmer, szef Microsoftu, zaprezentował Windows Mobile 6.5.

Premiera nowej odsłony najbardziej znanego systemu operacyjnego na świecie, to tylko ułamek atrakcji, z jakimi mieliśmy dziś do czynienia w Katalonii. Proponujemy ich szybki przegląd. Najpierw jednak dokończmy, co z tym Windowsem. 6.5 to sposób Microsoftu na przeczekanie do starannie przygotowywanej premiery Windows 7, wraz z którą na rynku pojawi się też „siódemka” na urządzenia mobilne, oraz wyraźny sygnał wysłany do konkurencji, że w Redmond są całkiem nieźle przygotowani na odparcie ataku androidów.

WM 6.5 został wyposażony m.in. w Internet Explorera zdolnego do pełnej obsługi flasha, co znacznie zwiększy jakość wyświetlania stron internetowych w telefonach, posiada też nowy odtwarzacz Windows Media Player oraz sprawniejszy w obsłudze program pocztowy. Równolegle do premiery nowego-starego systemu operacyjnego firma uruchamia szereg rozwiązań społecznościowo-sieciowych, z których będzie można korzystać używając telefonów z WM 6.5. MicrosoftMyPhone i Windows Mobile Marketplace zostały obliczone na związanie użytkowników z firmą i uatrakcyjnienie kontaktów z innymi za pośrednictwem serwisów Microsoftu.

gsma_world_mobile_congress_w_barcelonie_1_wm

No, to dość o okienkach, przejdźmy do komórek. Dziś w Barcelonie zaprezentowano np.:

* smartfon Idou (to robocza nazwa), którego producentem jest Sony Ericsson; w sprzedaży ma się pojawić najwcześniej latem, będzie wyposażony w dotykowy ekran 3,5” (rozdzielczość 640 x 320 px), aparat 12 Mpx z lampą błyskową Xenon oraz system operacyjny (nie, nie WM 6.5) Symbian;

* Sony Ericsson pochwalił się też telefonem muzycznym (seria Walkman) z kamerą cyfrową o matrycy 8 Mpx – W995 Hikaru; no cóż – po Las Vegas (styczniowe targi Consumers Electronics Show 2009) niektórzy mówili, że producenci zrozumieli wreszcie, że „wojna megapikselowa” w komórkach nie ma sensu; może i zrozumieli, ale kto ustąpi jako pierwszy?

gsma_world_mobile_congress_w_barcelonie_2_sew995

* najcieńszy smartfon na świecie, Nokię E55, oraz jeszcze jeden model z serii E – biznesowy slider E75; ponadto Nokia pokazała też aparaty 6710 Navigator oraz 6720 Classic;

* Samsung OMNIA HD po „liftingu”, a także Samsungi muzyczne: BEAT Dj i BEAT Disc z ekranem dotykowym;

gsma_world_mobile_congress_w_barcelonie_4_samsungomnia

* HTC Diamond2 i HTC Touch Pro2, a więc nowe, ulepszone wersje modeli, dzięki którym tajwański producent znalazł drogę na salony.


To rzecz jasna tylko przegląd wybranych propozycji. W Barcelonie dzieje się naprawdę sporo, co można śledzić m.in. na kipiącej informacjami oficjalnej stronie kongresu http://www.mobileworldcongress.com/.

Tegoroczna edycja WMC odbywa się pod hasłem „Think Forward”. W sytuacji, w której wszyscy i nieustannie mówią o kryzysie, prognozując, że coraz gorzej może być na przykład przez kolejne trzy lata, „myślenie do przodu” i spoglądanie w przyszłość to wyzwanie dla najodważniejszych.

Więcej: http://www.mobileworldcongress.com/

Dziel się artykułem!

  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus