dni_ksiazki

Jeśli komuś wydawało się, że rynek e-booków to kolejna przestrzeń, którą skutecznie podzieliły między sobą branżowe odpowiedniki Pepsi i Coca-Coli, w tym przypadku Amazon (Kindle) i Sony (Sony Reader), ma szansę być w błędzie. Daje ją nowopowstały serwis CellStories.net, założony przez nauczyciela dziennikarstwa z Chicago, Dana Sinkera. Oby mu się udało. Tym bardziej, że lubi komórki.

Zarówno Amazon jak i Sony, poprzez swoje relacje z największymi wydawcami na świecie, narzuciły osobom lubiącym czytać książki na elektronicznych wyświetlaczach konieczność zaopatrzenia się w specjalne urządzenia, które to umożliwiają – Kindle i Sony Reader. Ale skoro i tak przecież każdy ma w kieszeni telefon – przedmiot jak najbardziej wyposażony w elektroniczny wyświetlacz – po co mnożyć byty? Gdy uświadomił to sobie Dan Sinker, w jego głowę uderzyła piłeczka.

Posiadający doświadczenie jako wydawca niezależnego czasopisma „Punk Planet” (oraz zaangażowany w szereg innych przedsięwzięć związanych ze słowem pisanym) Sinker (http://www.danielsinker.com/) nawiązał współpracę z niewielkimi oficynami (Akashic Books, 2nd Story, Joyland), uzyskując zgodę na korzystanie z należących do nich tekstów, i uruchomił serwis CellStories.net.

Za jego pośrednictwem użytkownikom będą udostępniane teksty, podzielone na przystępne i łatwoprzyswajalne „porcje” o długości 1500-1700 słów (codziennie nowa), przeznaczone do czytania na ekranie komórki (oczywiście wyposażonej w przeglądarkę). Sinker zapowiada przy tym, że prezentowanych przez niego opowiadań i powieści w odcinkach nie będzie można czytać przez stronę wyświetlaną na komputerze, bo jest zadeklarowanym przeciwnikiem „czytania przy biurku” a jego serwis ma promować autentycznie „mobilne czytelnictwo”.

Nauczyciel z Chicago swoją propozycję kieruje ponadto nie tylko do czytelników, ale i do autorów, zachęcając do udostępniania swoich tekstów poprzez CellStories.net. Co z tego wyjdzie? Sprawa jest na razie otwarta. Ale kto wie, czy nie otwieramy właśnie nowego – nomen omen – rozdziału historii literatury.

Źródło: http://www.publishersweekly.com/
Zobacz: http://cellstories.net/

Dziel się artykułem!

  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus