Roaming w Unii Europejskiej zniknie?

Wygląda na to, że tak. Plany taryfowe w sieciach komórkowych obejmujących całą Europę bez roamingu, ochrona neutralności sieci w całej Unii, a także zniesienie dodatkowych opłat za międzynarodowe połączenia telefoniczne w Europie – zmiany są naprawdę rewolucyjne, dzięki którym Europa będzie mogła znów stać się światowym liderem gospodarki cyfrowej.

Telekomunikacja odgrywa coraz bardziej ważną rolę w gospodarce. Bez łączności wiele usług nie mogłoby być świadczonych. I choć nastąpiło w ostatnim czasie wiele zmian, to jednak nadal wciąż ten sektor funkcjonuje w podziale na 28 rynków krajowych.

Wśród propozycji nowych przepisów znajdujemy m.in. wyeliminowanie z rynku opłat za roaming. Przepis zostanie wprowadzony w życie z dniem 1 lipca 2014 roku, przy czym operatorzy będą mieć do wyboru dwa warianty – 1) zaoferować swoim klientom plany taryfowe takie, jakie obowiązują w całej Unii Europejskiej (ceny będą regulowane przez konkurencję na rynku krajowym) lub 2) operatorzy pozwolą swoim klientom na częściowe odejście do konkurencji (wybranie osobnego dostawcy usług roamingowych, który oferuje niższe stawki, bez zakupu dodatkowej karty SIM).
Kolejnym przepisem jest koniec dodatkowych opłat za połączenia międzynarodowe w Europie. Nowy przepis mówi, że opłaty za stacjonarne połączenia wewnątrz UE nie będą mogły przekraczać opłat za długodystansowe rozmowy krajowe (czyli 0,19 euro za minutę plus VAT).

Ponadto zabronione zostanie blokowanie i ograniczanie treści internetowych, a konsumenci uzyskają nowe prawa m.in. prawo do przystępnie sformułowanej umowy, zawierającą większą liczbę porównywanych informacji, czy rozszerzone uprawnienia do zmiany operatora lub umowy. Co więcej, zostanie skoordynowane przydzielanie częstotliwości radiowych. Klienci uzyskają szerszy mobilny dostęp do sieci 4G oraz Wi-Fi.

Dziel się artykułem!

  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus